Nichicon LAQ2P391MELB30
LAQ2P391MELB30 picture photo
Mfg. Part Number
LAQ2P391MELB30
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 220V SNAP
Datasheet Download
LAQ2P391MELB30.pdf
Availability of LAQ2P391MELB30
QUANTITY
LAQ2P391MELB30 Order Process
Ship out your order
Specifications of LAQ2P391MELB30
Internal Part NumberEIS-LAQ2P391MELB30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAQ
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating220V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.35A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LAQ2P391MELB30
Related LinksLAQ2P39, LAQ2P391MELB30 Datasheet, Nichicon Distributor
LAQ2P391MELB30 Details Description
Related parts for LAQ2P391MELB30
RES 1.5 OHM 5% 5W WIREWOUND AXL datasheet.pdf
CARDEDGE 86POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 13 OHM 1206 datasheet.pdf
SURFACE BELT 1/4X18-1/8" A VFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1050V 4A IPAK datasheet.pdf
CONN PCI EXPRESS PF VERT datasheet.pdf
MKP 2.2UF 5% 700VDC DRAWING T8 datasheet.pdf