OSRAM Opto Semiconductors, Inc. LB E63C-S2U1-35
LB E63C-S2U1-35 picture photo
Mfg. Part Number
LB E63C-S2U1-35
Brief Description
LED BLUE CLEAR 4PLCC SMD
Datasheet Download
LB E63C-S2U1-35.pdf
Availability of LB E63C-S2U1-35
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LB E63C-S2U1-35 Order Process
Ship out your order
Specifications of LB E63C-S2U1-35
Internal Part NumberEIS-LB E63C-S2U1-35
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesAdvanced Power TOPLED®
PackagingCut Tape (CT)
ColorBlue
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating-
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 2.60mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.9V
Current - Test30mA
Viewing Angle20°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant469nm
Wavelength - Peak464nm
Supplier Device Package4-PLCC
Size / Dimension3.20mm L x 2.80mm W
Height (Max)3.50mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LB E63C-S2U1-35
Related LinksLB E63C, LB E63C-S2U1-35 Datasheet, OSRAM Opto Semiconductors, Inc. Distributor
LB E63C-S2U1-35 Details Description
Related parts for LB E63C-S2U1-35
CASE PLASTIC ORG 10.79"LX9.76"W datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 8A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 18.7 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS 3A RT ANGL DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CBL 1COND 20AWG 600V WHITE SHLD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 128LQFP datasheet.pdf
DISPLAY 7-SEG. 13MM LC RED C.A.- datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 50W DO5 datasheet.pdf
500 TB SOCKET OPEN VER datasheet.pdf
CERAMIC FILTER datasheet.pdf
FUSE LK CPS H 002A RB 23" datasheet.pdf