NKK Switches LB15WGG01-5C-JC
LB15WGG01-5C-JC picture photo
Mfg. Part Number
LB15WGG01-5C-JC
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
LB15WGG01-5C-JC.pdf
Availability of LB15WGG01-5C-JC
QUANTITY
LB15WGG01-5C-JC Order Process
Ship out your order
Specifications of LB15WGG01-5C-JC
Internal Part NumberEIS-LB15WGG01-5C-JC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelLB15WGG01-5C-JC
PCN Design/SpecificationLB Epoxy Seal 21/Apr/2009
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesLB
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapClear (Red Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)1.9 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LB15WGG01-5C-JC
Related LinksLB15WGG, LB15WGG01-5C-JC Datasheet, NKK Switches Distributor
LB15WGG01-5C-JC Details Description
Related parts for LB15WGG01-5C-JC
IC REG CTRLR PWM 8SO datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 2K OHM 2512 datasheet.pdf
IC REG LDO 4V 50MA 8MSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 75A TO220AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
OSC XO 4.194304MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 15.8 OHM 1% 30W datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC VCO OSCILLATOR UMAX datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 0.100 SMD GOLD datasheet.pdf