NKK Switches LB15WGW01-6F-JB
LB15WGW01-6F-JB picture photo
Mfg. Part Number
LB15WGW01-6F-JB
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Datasheet Download
LB15WGW01-6F-JB.pdf
Availability of LB15WGW01-6F-JB
QUANTITY
LB15WGW01-6F-JB Order Process
Ship out your order
Specifications of LB15WGW01-6F-JB
Internal Part NumberEIS-LB15WGW01-6F-JB
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelLB15WGW01-6F-JB
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapClear (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)3.3 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LB15WGW01-6F-JB
Related LinksLB15WGW, LB15WGW01-6F-JB Datasheet, NKK Switches Distributor
LB15WGW01-6F-JB Details Description
Related parts for LB15WGW01-6F-JB
CAP CER 0.1UF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY 1A 2POLE IP65 REAR datasheet.pdf
RES 1 OHM 15W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
RES SMD 46.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X38.4MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 1.13K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 22K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE PIN datasheet.pdf
STD SIZE ROTARY/POWER RATED datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP FILM 120NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf