AVX Corporation LD033A120FAB2A
LD033A120FAB2A picture photo
Mfg. Part Number
LD033A120FAB2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 12PF 25V NP0 0603
Datasheet Download
LD033A120FAB2A.pdf
Availability of LD033A120FAB2A
QUANTITY
LD033A120FAB2A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD033A120FAB2A
Internal Part NumberEIS-LD033A120FAB2A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesLD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance12pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD033A120FAB2A
Related LinksLD033A1, LD033A120FAB2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD033A120FAB2A Details Description
Related parts for LD033A120FAB2A
RES SMD 5.6M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
TAPE DUCT PERFORMANCE 96MMX54.8M datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.8V 1.5A SYNC 6MLPD datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR LMX25413740 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
RES 523 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 150PF 440VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS SKT datasheet.pdf