NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. LD6836TD/13H,125
LD6836TD/13H,125 picture photo
Mfg. Part Number
LD6836TD/13H,125
Brief Description
IC REG LDO 1.3V 0.3A 5TSOP
Datasheet Download
LD6836TD/13H,125.pdf
Availability of LD6836TD/13H,125
QUANTITY
LD6836TD/13H,125 Order Process
Ship out your order
Specifications of LD6836TD/13H,125
Internal Part NumberEIS-LD6836TD/13H,125
Multiple Devices 25/Dec/2013
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.3V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.1V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.3 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)350mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device Package5-TSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD6836TD/13H,125
LD6836TD/13H,125 Details Description
Related parts for LD6836TD/13H,125
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS STR LONG LA datasheet.pdf
RES SMD 4.75KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TAPE COPPER FOIL 76.2MMX5.5M datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 SR RA SMT NAIL 30AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 1.4A 10MLPD datasheet.pdf
CONN RECEPT 54POS datasheet.pdf