Eaton (formerly Cooper Bussmann) LDS0705-4R7M-R
LDS0705-4R7M-R picture photo
Mfg. Part Number
LDS0705-4R7M-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 3.32A 21 MOHM
Datasheet Download
LDS0705-4R7M-R.pdf
Availability of LDS0705-4R7M-R
QUANTITY
LDS0705-4R7M-R Order Process
Ship out your order
Specifications of LDS0705-4R7M-R
Internal Part NumberEIS-LDS0705-4R7M-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLDS0705
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating3.32A
Current - Saturation3.53A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)21 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LDS0705-4R7M-R
Related LinksLDS0705, LDS0705-4R7M-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
LDS0705-4R7M-R Details Description
Related parts for LDS0705-4R7M-R
RES SMD 15K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
SENS 2000PSI 7/16-20 UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
IC NVSRAM 64KBIT 3.4MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONNECTPORT X2E ZIGBEE SE ROUTER datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 615MA 200 MOHM datasheet.pdf
VARISTOR 940V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf