XP Power LDU4860S300-WD
LDU4860S300-WD picture photo
Mfg. Part Number
LDU4860S300-WD
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED SUPPLY CC BUCK 2-57V 300MA
Datasheet Download
LDU4860S300-WD.pdf
Availability of LDU4860S300-WD
QUANTITY
LDU4860S300-WD Order Process
Ship out your order
Specifications of LDU4860S300-WD
Internal Part NumberEIS-LDU4860S300-WD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package10
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesLDU48
TypeConstant Current
TopologyBuck
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)7V
Voltage - Input (Max)60V
Voltage - Output2 ~ 57 V
Current - Output (Max)300mA
Power (Watts)17W
Voltage - Isolation-
DimmingAnalog, PWM
FeaturesRemote On/Off, SCP
RatingsIP67
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency97%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension1.25" L x 0.80" W x 0.49" H (31.8mm x 20.3mm x 12.5mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsEN
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LDU4860S300-WD
Related LinksLDU4860, LDU4860S300-WD Datasheet, XP Power Distributor
LDU4860S300-WD Details Description
Related parts for LDU4860S300-WD
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
IC REDRIVER I2C HOTSWAP 2CH 8DFN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 1.5A DO204AL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5MM datasheet.pdf
RES SMD 28 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf