Littelfuse LFH606001C
LFH606001C picture photo
Mfg. Part Number
LFH606001C
Manufacturer
Product Category
Fuseholders
Brief Description
FUSE BLOCK CART 600V 600A DIN
Datasheet Download
LFH606001C.pdf
Availability of LFH606001C
QUANTITY
LFH606001C Order Process
Ship out your order
Specifications of LFH606001C
Internal Part NumberEIS-LFH606001C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyFuseholders
SeriesLF
Fuseholder TypeBlock
Fuse TypeCartridge
For Use With/Related ProductsClass H5, Class K5, Class R
Fuse Size-
Number of Circuits1
Voltage600V
Current Rating600A
Mounting TypeDIN Rail
Orientation-
Termination StyleBox Lug
Contact Material-
Contact Finish-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LFH606001C
Related LinksLFH60, LFH606001C Datasheet, Littelfuse Distributor
LFH606001C Details Description
Related parts for LFH606001C
WIRE MARKER TYPE ON 3/4"X 1 3/8" datasheet.pdf
RT ANGLE .1" HDR 72 POS GOLD datasheet.pdf
IC DCP DUAL 10K 256POS 14TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 12.5VC 0503 datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 10POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES 124 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 500MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf