Lattice Semiconductor Corporation LFXP20E-3FN484I
LFXP20E-3FN484I picture photo
Mfg. Part Number
LFXP20E-3FN484I
Brief Description
IC FPGA 340 I/O 484BGA
Datasheet Download
LFXP20E-3FN484I.pdf
Availability of LFXP20E-3FN484I
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LFXP20E-3FN484I Order Process
Ship out your order
Specifications of LFXP20E-3FN484I
Internal Part NumberEIS-LFXP20E-3FN484I
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLLatticeEC/P and LatticeXP Devices 25/Jul/2013
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesXP
Number of LABs/CLBs-
Number of Logic Elements/Cells20000
Total RAM Bits405504
Number of I/O340
Number of Gates-
Voltage - Supply1.14 V ~ 1.26 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Package / Case484-BBGA
Supplier Device Package484-FPBGA (23x23)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LFXP20E-3FN484I
Related LinksLFXP20E, LFXP20E-3FN484I Datasheet, Lattice Semiconductor Corporation Distributor
LFXP20E-3FN484I Details Description
Related parts for LFXP20E-3FN484I
RES SMD 2.8K OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
CARD EDGE 56POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
IC GATE AND 3CH 3-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
VARISTOR 216V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FERRITE BEAD 7A RADIAL LEAD datasheet.pdf
1XRSV M12 D-CODE STR OVERMOLD 3M datasheet.pdf
FUSE HLDR BLADE 32V 20A PNL MNT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 70NS 84FLATPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf