Nichicon LGG2W221MELB30
LGG2W221MELB30 picture photo
Mfg. Part Number
LGG2W221MELB30
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
LGG2W221MELB30.pdf
Availability of LGG2W221MELB30
QUANTITY
LGG2W221MELB30 Order Process
Ship out your order
Specifications of LGG2W221MELB30
Internal Part NumberEIS-LGG2W221MELB30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGG
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current790mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGG2W221MELB30
Related LinksLGG2W22, LGG2W221MELB30 Datasheet, Nichicon Distributor
LGG2W221MELB30 Details Description
Related parts for LGG2W221MELB30
RES SMD 3.74 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 9.1 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16DIP datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS 7/16 UNF 5V datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100 L.835 datasheet.pdf