Nichicon LGL2G471MELA45
LGL2G471MELA45 picture photo
Mfg. Part Number
LGL2G471MELA45
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
LGL2G471MELA45.pdf
Availability of LGL2G471MELA45
QUANTITY
LGL2G471MELA45 Order Process
Ship out your order
Specifications of LGL2G471MELA45
Internal Part NumberEIS-LGL2G471MELA45
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh-Performance Snap-In Capacitors
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGL
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.5A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGL2G471MELA45
Related LinksLGL2G47, LGL2G471MELA45 Datasheet, Nichicon Distributor
LGL2G471MELA45 Details Description
Related parts for LGL2G471MELA45
AC/DC DESKTOP ADAPTER 36V 60W datasheet.pdf
RES SMD 6.8 OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
RES MO 2W 47K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
IC DAC 8BIT QUAD 2WIRE 20-SSOP datasheet.pdf
MINI MAC APPLICATOR datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 4A 28V datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS PNL MNT SKT datasheet.pdf