Nichicon LGN2V391MELB35
LGN2V391MELB35 picture photo
Mfg. Part Number
LGN2V391MELB35
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 350V SNAP
Datasheet Download
LGN2V391MELB35.pdf
Availability of LGN2V391MELB35
QUANTITY
LGN2V391MELB35 Order Process
Ship out your order
Specifications of LGN2V391MELB35
Internal Part NumberEIS-LGN2V391MELB35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGN2V391MELB35
Related LinksLGN2V39, LGN2V391MELB35 Datasheet, Nichicon Distributor
LGN2V391MELB35 Details Description
Related parts for LGN2V391MELB35
POLYSWITCH LVR SERIES 0.55A datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC 10MLF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 0.6A TO92-3 datasheet.pdf
IC LI-ION BATT PROTECT SOT23-5 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 4KB FLASH 28TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
.5MM JMPR LGT 102 TYPE D 40POS datasheet.pdf
CONN COAX PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf