Nichicon LGW2D182MELC40
LGW2D182MELC40 picture photo
Mfg. Part Number
LGW2D182MELC40
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
LGW2D182MELC40.pdf
Availability of LGW2D182MELC40
QUANTITY
LGW2D182MELC40 Order Process
Ship out your order
Specifications of LGW2D182MELC40
Internal Part NumberEIS-LGW2D182MELC40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh-Performance Snap-In Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGW
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.62A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGW2D182MELC40
Related LinksLGW2D18, LGW2D182MELC40 Datasheet, Nichicon Distributor
LGW2D182MELC40 Details Description
Related parts for LGW2D182MELC40
OSC XO 40.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC 8DVR/8RCVR RS232 5V 44-PLCC datasheet.pdf
CONN MINI-D 100POS R/A RECPT datasheet.pdf
CONN HEADR 22POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS STR LONG SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 5.5VOUT 50W datasheet.pdf