Nichicon LGY2C681MELZ
LGY2C681MELZ picture photo
Mfg. Part Number
LGY2C681MELZ
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
LGY2C681MELZ.pdf
Availability of LGY2C681MELZ
QUANTITY
LGY2C681MELZ Order Process
Ship out your order
Specifications of LGY2C681MELZ
Internal Part NumberEIS-LGY2C681MELZ
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.7A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGY2C681MELZ
Related LinksLGY2C6, LGY2C681MELZ Datasheet, Nichicon Distributor
LGY2C681MELZ Details Description
Related parts for LGY2C681MELZ
MOSFET N-CH 55V 19A DPAK datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 1.29A 120 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 WW datasheet.pdf
IC REDRIVER 1CH 2GBPS 8VSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf