Lumileds LHC1-4070-1204
LHC1-4070-1204 picture photo
Mfg. Part Number
LHC1-4070-1204
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - COBs, Engines, Modules
Brief Description
NEUTRAL-WHITE COB
Datasheet Download
LHC1-4070-1204.pdf
Availability of LHC1-4070-1204
QUANTITY
LHC1-4070-1204 Order Process
Ship out your order
Specifications of LHC1-4070-1204
Internal Part NumberEIS-LHC1-4070-1204
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLUXEON Chip on Board
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesLUXEON CoB
PackagingTube
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Neutral
CCT (K)4000K 5-Step MacAdam Ellipse
Wavelength-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test2050 lm (Typ)
Current - Test450mA
Temperature - Test85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)35.5V
Lumens/Watt @ Current - Test130 lm/W
Current - Max900mA
CRI (Color Rendering Index)70
Viewing Angle100°
Features-
Size / Dimension24.00mm L x 20.00mm W
Height1.50mm
Light Emitting Surface (LES)13.00mm Diameter
Lens TypeFlat
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LHC1-4070-1204
Related LinksLHC1-40, LHC1-4070-1204 Datasheet, Lumileds Distributor
LHC1-4070-1204 Details Description
Related parts for LHC1-4070-1204
TERM BLOCK RCPT 7POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
INSERT RJ45 JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 600V 22AWG YLW datasheet.pdf
OSC MEMS CONFIGURABLE OUTPUT datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V datasheet.pdf