Nichicon LKG1V562MESABK
LKG1V562MESABK picture photo
Mfg. Part Number
LKG1V562MESABK
Brief Description
CAP ALUM 5600UF 20% 35V SNAP
Datasheet Download
LKG1V562MESABK.pdf
Availability of LKG1V562MESABK
QUANTITY
LKG1V562MESABK Order Process
Ship out your order
Specifications of LKG1V562MESABK
Internal Part NumberEIS-LKG1V562MESABK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance5600µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LKG1V562MESABK
Related LinksLKG1V56, LKG1V562MESABK Datasheet, Nichicon Distributor
LKG1V562MESABK Details Description
Related parts for LKG1V562MESABK
HOLDER BATT 4-AAA CELLS SLDRLUGS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 140POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP3T 100MA 30V datasheet.pdf
IC CTLR BUCK 2CH 2PH 28QFN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 8A 125V datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP POLY 0.22UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
INSERT MALE 6POS+1GND SCREW datasheet.pdf