Nichicon LKS1E682MESZ
LKS1E682MESZ picture photo
Mfg. Part Number
LKS1E682MESZ
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 25V SNAP
Datasheet Download
LKS1E682MESZ.pdf
Availability of LKS1E682MESZ
QUANTITY
LKS1E682MESZ Order Process
Ship out your order
Specifications of LKS1E682MESZ
Internal Part NumberEIS-LKS1E682MESZ
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current1.95A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LKS1E682MESZ
Related LinksLKS1E6, LKS1E682MESZ Datasheet, Nichicon Distributor
LKS1E682MESZ Details Description
Related parts for LKS1E682MESZ
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC OPT-ISOLATED MULTIFUNC 16SOIC datasheet.pdf
CHROMALIT ELLIPSE LHT SRCE BULB datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC MMIC IQ DOWNCONVERTER 24-QFN datasheet.pdf
CAP FILM 240PF 1% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
TV 32C 32#20 SKT PLUG datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 2A SYNC 12MSOP datasheet.pdf