Nichicon LLG2E561MELA30
LLG2E561MELA30 picture photo
Mfg. Part Number
LLG2E561MELA30
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
LLG2E561MELA30.pdf
Availability of LLG2E561MELA30
QUANTITY
LLG2E561MELA30 Order Process
Ship out your order
Specifications of LLG2E561MELA30
Internal Part NumberEIS-LLG2E561MELA30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Cap
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.25A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LLG2E561MELA30
Related LinksLLG2E56, LLG2E561MELA30 Datasheet, Nichicon Distributor
LLG2E561MELA30 Details Description
Related parts for LLG2E561MELA30
CONN SOCKET PLCC 20POS TIN datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 2KV X7R 2225 datasheet.pdf
IC REG LDO -5V 0.5A 5DDPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 200W datasheet.pdf
FINISHING FLAP BRUSH 5S ULF datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 7A 14 MOHM SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.25A 4DSBGA datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 58VC DO202AA datasheet.pdf
P-CLAMP (BOEING SPEC) datasheet.pdf
TWEEZER POINT ULTRAFINE 3C 4.25" datasheet.pdf