Nichicon LLS2A682MELC
LLS2A682MELC picture photo
Mfg. Part Number
LLS2A682MELC
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 100V SNAP
Datasheet Download
LLS2A682MELC.pdf
Availability of LLS2A682MELC
QUANTITY
LLS2A682MELC Order Process
Ship out your order
Specifications of LLS2A682MELC
Internal Part NumberEIS-LLS2A682MELC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Cap
Featured ProductLLS Series Aluminum Electrolytic Capacitor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLS
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current6.01A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LLS2A682MELC
Related LinksLLS2A6, LLS2A682MELC Datasheet, Nichicon Distributor
LLS2A682MELC Details Description
Related parts for LLS2A682MELC
CONN SPRING CONT 68 POS .137 SMD datasheet.pdf
RES SMD 383K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 36PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HDR 61POS 0.200 T/H TIN datasheet.pdf
HD VT TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 80KM datasheet.pdf
Crystal 20.4800MHz 30ppm 12pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf