Nichicon LLS2G181MELZ
LLS2G181MELZ picture photo
Mfg. Part Number
LLS2G181MELZ
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
LLS2G181MELZ.pdf
Availability of LLS2G181MELZ
QUANTITY
LLS2G181MELZ Order Process
Ship out your order
Specifications of LLS2G181MELZ
Internal Part NumberEIS-LLS2G181MELZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Cap
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.41A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LLS2G181MELZ
Related LinksLLS2G1, LLS2G181MELZ Datasheet, Nichicon Distributor
LLS2G181MELZ Details Description
Related parts for LLS2G181MELZ
CAP ALUM 2.2UF 20% 200V AXIAL datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 60W datasheet.pdf
IC LINE DRVR MLVDS QUAD 16-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1000PF X5S RADIAL datasheet.pdf
STRAIN RELIEF FOR 45112 SOCKET datasheet.pdf
PROGRAMMER MIKROPROG AVR datasheet.pdf
RECEIVER DUAL TWEETER datasheet.pdf
WHT CONSP 6"X50YD datasheet.pdf