Texas Instruments LM3677TL-1.8EV
LM3677TL-1.8EV picture photo
Mfg. Part Number
LM3677TL-1.8EV
Manufacturer
Product Category
Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
Brief Description
BOARD EVALUATION LM3677TL-1.8
Datasheet Download
LM3677TL-1.8EV.pdf
Availability of LM3677TL-1.8EV
QUANTITY
LM3677TL-1.8EV Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3677TL-1.8EV
Internal Part NumberEIS-LM3677TL-1.8EV
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
Series-
Main PurposeDC/DC, Step Down
Outputs and Type1, Non-Isolated
Power - Output-
Voltage - Output1.8V
Current - Output600mA
Voltage - Input2.7 V ~ 5.5 V
Regulator TopologyBuck
Frequency - Switching3MHz
Board TypeFully Populated
Supplied ContentsBoard
Utilized IC / PartLM3677
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3677TL-1.8EV
Related LinksLM3677T, LM3677TL-1.8EV Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3677TL-1.8EV Details Description
Related parts for LM3677TL-1.8EV
IC MCU 32BIT ROMLESS 388PBGA datasheet.pdf
RELAY REED SPST 1A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
MODULE ZIGBEE 2.4GHZ W/SMD PADS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.21 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CAP FILM 22UF 5% 1200VDC RADIAL datasheet.pdf