| Internal Part Number | EIS-LM3710XQMM-308/NOPB | |
| PCN Design/Specification | Copper Wire Update 14/May/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Supervisors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Type | Simple Reset/Power-On Reset | |
| Number of Voltages Monitored | 1 | |
| Output | Push-Pull, Totem Pole | |
| Reset | Active Low | |
| Reset Timeout | 140 ms Minimum | |
| Voltage - Threshold | 3.08V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | |