Texas Instruments LM3S1811-IQC50-C5T
LM3S1811-IQC50-C5T picture photo
Mfg. Part Number
LM3S1811-IQC50-C5T
Brief Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP
Datasheet Download
LM3S1811-IQC50-C5T.pdf
Availability of LM3S1811-IQC50-C5T
QUANTITY
LM3S1811-IQC50-C5T Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3S1811-IQC50-C5T
Internal Part NumberEIS-LM3S1811-IQC50-C5T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Timers and Clocks
Microcontrollers: SYS/BIOS: Introduction to Real-Time Operating Systems and SYS/BIOS
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Obsolescence/ EOLTEMPEST/INFERNO LM3S Devices 01/Jul/2014
Manufacturer Product PageLM3S1811-IQC50-C5T Specifications
Standard Package1,000
SeriesStellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorARM® Cortex®-M3
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityEBI/EMI, I²C, IrDA, LIN, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O67
Program Memory Size256KB (256K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.08 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3S1811-IQC50-C5T
Related LinksLM3S1811-, LM3S1811-IQC50-C5T Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3S1811-IQC50-C5T Details Description
Related parts for LM3S1811-IQC50-C5T
RES SMD 470 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 11K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 357K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MX150 ASSY 1.5 RCPT 2X3 CS BLK datasheet.pdf
DIODE RECT 2A 600V DO-214AA datasheet.pdf