Texas Instruments LM3S1N16-IQR50-C5
LM3S1N16-IQR50-C5 picture photo
Mfg. Part Number
LM3S1N16-IQR50-C5
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64LQFP
Datasheet Download
LM3S1N16-IQR50-C5.pdf
Availability of LM3S1N16-IQR50-C5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LM3S1N16-IQR50-C5 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3S1N16-IQR50-C5
Internal Part NumberEIS-LM3S1N16-IQR50-C5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Timers and Clocks
Microcontrollers: SYS/BIOS: Introduction to Real-Time Operating Systems and SYS/BIOS
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Obsolescence/ EOLTEMPEST/INFERNO LM3S Devices 01/Jul/2014
Manufacturer Product PageLM3S1N16-IQR50-C5 Specifications
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesStellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-M3
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O33
Program Memory Size64KB (64K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size12K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.08 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-LQFP
Supplier Device Package64-LQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3S1N16-IQR50-C5
Related LinksLM3S1N16, LM3S1N16-IQR50-C5 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3S1N16-IQR50-C5 Details Description
Related parts for LM3S1N16-IQR50-C5
CONN MCX PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES 75.9K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED GREEN 505NM CLEAR SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC FPGA 111 I/O 144FBGA datasheet.pdf
SENSOR PROX NC 6.4MM 12-24VDC datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
SR BTS PC FT 3 ASY C datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
MICRO 100C P 6" WHT JACKP NI datasheet.pdf
CAP FILM 2.2NF 3.5% 1600VDC RAD datasheet.pdf