Texas Instruments LM3S2601-EQC50-A2T
LM3S2601-EQC50-A2T picture photo
Mfg. Part Number
LM3S2601-EQC50-A2T
Brief Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP
Datasheet Download
LM3S2601-EQC50-A2T.pdf
Availability of LM3S2601-EQC50-A2T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LM3S2601-EQC50-A2T Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3S2601-EQC50-A2T
Internal Part NumberEIS-LM3S2601-EQC50-A2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1,000
SeriesStellaris® ARM® Cortex®-M3S 2000
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorARM® Cortex®-M3
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityCAN, I²C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O60
Program Memory Size128KB (128K x 8)
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.25 V ~ 2.75 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-LQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3S2601-EQC50-A2T
Related LinksLM3S2601-, LM3S2601-EQC50-A2T Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3S2601-EQC50-A2T Details Description
Related parts for LM3S2601-EQC50-A2T
FIXED IND 4.7UH 1.7A 94 MOHM SMD datasheet.pdf
IC ATM/IP INTERWORKING BGA-256 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/2.5V 20HTSSOP datasheet.pdf
FUSE GLASS 800MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 10% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CABLE CX4-CX4 DDR 4CH LSZH 7M datasheet.pdf
RING INSULKRIMP EXPD datasheet.pdf
RES 5.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
WIRE DUCT PVC SLOTTED datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf