Texas Instruments LM3S2911-EQC50-A2
LM3S2911-EQC50-A2 picture photo
Mfg. Part Number
LM3S2911-EQC50-A2
Brief Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP
Datasheet Download
LM3S2911-EQC50-A2.pdf
Availability of LM3S2911-EQC50-A2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LM3S2911-EQC50-A2 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3S2911-EQC50-A2
Internal Part NumberEIS-LM3S2911-EQC50-A2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package90
SeriesStellaris® ARM® Cortex®-M3S 2000
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-M3
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityCAN, I²C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O60
Program Memory Size256KB (256K x 8)
RAM Size64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.25 V ~ 2.75 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C