Texas Instruments LM3S3654-IQR50-C5T
LM3S3654-IQR50-C5T picture photo
Mfg. Part Number
LM3S3654-IQR50-C5T
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP
Datasheet Download
LM3S3654-IQR50-C5T.pdf
Availability of LM3S3654-IQR50-C5T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LM3S3654-IQR50-C5T Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3S3654-IQR50-C5T
Internal Part NumberEIS-LM3S3654-IQR50-C5T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Timers and Clocks
Microcontrollers: SYS/BIOS: Introduction to Real-Time Operating Systems and SYS/BIOS
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Obsolescence/ EOLTEMPEST/INFERNO LM3S Devices 01/Jul/2014
Manufacturer Product PageLM3S3654-IQR50-C5T Specifications
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesStellaris® ARM® Cortex®-M3S 3000
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorARM® Cortex®-M3
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, Microwire, SPI, SSI, UART/USART, USB
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O33
Program Memory Size128KB (128K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size48K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.235 V ~ 1.365 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-LQFP
Supplier Device Package64-LQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3S3654-IQR50-C5T
Related LinksLM3S3654-, LM3S3654-IQR50-C5T Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3S3654-IQR50-C5T Details Description
Related parts for LM3S3654-IQR50-C5T
CONN HEADER .100 DUAL R/A 20POS datasheet.pdf
TERM PC TEST POINT SLOT .197"L datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.4V 0.15A SNT6A datasheet.pdf
HEADER 33POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
CONN IC SOCKET 20POS datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR PLL USP-6C datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE RCVR 10M TWISTED datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf