Texas Instruments LM3S5651-IBZ80-C3
LM3S5651-IBZ80-C3 picture photo
Mfg. Part Number
LM3S5651-IBZ80-C3
Brief Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 108BGA
Datasheet Download
LM3S5651-IBZ80-C3.pdf
Availability of LM3S5651-IBZ80-C3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LM3S5651-IBZ80-C3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3S5651-IBZ80-C3
Internal Part NumberEIS-LM3S5651-IBZ80-C3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package184
SeriesStellaris® ARM® Cortex®-M3S 5000
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-M3
Core Size32-Bit
Speed80MHz
ConnectivityCAN, I²C, IrDA, LIN, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O67
Program Memory Size128KB (128K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.08 V ~ 1.32 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case108-LFBGA
Supplier Device Package108-BGA (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3S5651-IBZ80-C3
Related LinksLM3S5651, LM3S5651-IBZ80-C3 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3S5651-IBZ80-C3 Details Description
Related parts for LM3S5651-IBZ80-C3
DIODE ZENER 11V 500MW DO35 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 1A SMB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 63.4 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR XRP7714 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 80POS .050 SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf