Texas Instruments LM4040QCEM3-2.5/NOPB
LM4040QCEM3-2.5/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM4040QCEM3-2.5/NOPB
Brief Description
IC VREF SHUNT 2.5V SOT23-3
Datasheet Download
LM4040QCEM3-2.5/NOPB.pdf
Availability of LM4040QCEM3-2.5/NOPB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LM4040QCEM3-2.5/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM4040QCEM3-2.5/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM4040QCEM3-2.5/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Reference
SeriesAutomotive, AEC-Q100
PackagingCut Tape (CT)
Reference TypeShunt
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output15mA
Tolerance±0.5%
Temperature Coefficient100ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz-
Noise - 10Hz to 10kHz35µVrms
Voltage - Input-
Current - Supply-
Current - Cathode68µA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM4040QCEM3-2.5/NOPB
Related LinksLM4040QCEM, LM4040QCEM3-2.5/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM4040QCEM3-2.5/NOPB Details Description
Related parts for LM4040QCEM3-2.5/NOPB
IC OPAMP CURRENT SENSE RRO 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC TRIPLE-OUT LCD SPPLY 24HTSSOP datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS 1.8A SPST-NO 6-SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 75V SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 5.23K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 4.7K OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT PIN SOLDR datasheet.pdf