Cree Inc. LMR040-0700-40F9-10100TW
LMR040-0700-40F9-10100TW picture photo
Mfg. Part Number
LMR040-0700-40F9-10100TW
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - COBs, Engines, Modules
Brief Description
LED MOD LMR4 120V 700LM WM WHT
Datasheet Download
LMR040-0700-40F9-10100TW.pdf
Availability of LMR040-0700-40F9-10100TW
QUANTITY
LMR040-0700-40F9-10100TW Order Process
Ship out your order
Specifications of LMR040-0700-40F9-10100TW
Internal Part NumberEIS-LMR040-0700-40F9-10100TW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package10
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesLMR4, TrueWhite®
Packaging-
TypeLED Engine
ColorWhite, Neutral
CCT (K)4000K
Wavelength-
ConfigurationRound, Plug and Play
Flux @ Current/Temperature - Test-
Current - Test-
Temperature - Test-
Voltage - Forward (Vf) (Typ)-
Lumens/Watt @ Current - Test-
Current - Max-
CRI (Color Rendering Index)90
Viewing Angle-
FeaturesDimming - TRIAC
Size / Dimension103.40mm Diameter
Height79.45mm
Light Emitting Surface (LES)-
Lens TypeFlat
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LMR040-0700-40F9-10100TW
Related LinksLMR040-0700-, LMR040-0700-40F9-10100TW Datasheet, Cree Inc. Distributor
LMR040-0700-40F9-10100TW Details Description
Related parts for LMR040-0700-40F9-10100TW
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 0.1A SC70-3 datasheet.pdf
INSERT FEMALE 64POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 71.5 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS RK1 225A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
MICRO 21C S 24" YEL JACKP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 36 (32 + 4 Coax) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
OSC MEMS 24MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf