Texas Instruments LMZ14201HTZE/NOPB
LMZ14201HTZE/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LMZ14201HTZE/NOPB
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
IC BUCK SYNC ADJ 1A TO-PMOD-7
Datasheet Download
LMZ14201HTZE/NOPB.pdf
Availability of LMZ14201HTZE/NOPB
QUANTITY
LMZ14201HTZE/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LMZ14201HTZE/NOPB
Internal Part NumberEIS-LMZ14201HTZE/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSIMPLE SWITCHER Power Modules
Powering FPGAs with SIMPLE SWITCHER® LMZ3 Power Modules
SIMPLE SWITCHER® DC-DC Regulator and Module Portfolio Overview
Video FilePower Design Invitational - Another Geek Moment
Wide VIN Power Design with LMZ3 SIMPLE SWITCHER Power Module
SIMPLE SWITCHER® Power Modules with High Power Density
SIMPLE SWITCHER Synchronous Regulator Family Overview
The Most Interesting Engineer in the World
Layout Tips for Radiated EMI Reduction in Your Designs
Thermal Design Made Simple
Loop Compensation Made SIMPLE
WEBENCH PCB Export for Synchronous SIMPLE SWITCHER Devices
Design ResourcesLMZ14201H Design with WEBENCH® Power Designer
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
Reference Design LibraryLMZ14201EXTEVAL: 3.3V @ 1A, 6 ~ 42V in
PCN Design/SpecificationDie Coating Material Update 14/Sep/2015
Manufacturer Product PageLMZ14201HTZE/NOPB Specifications
Standard Package45
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesSIMPLE SWITCHER®
PackagingTray
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)6V
Voltage - Input (Max)42V
Voltage - Output 15 ~ 30 V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A
Power (Watts) - Manufacture Series-
Voltage - Isolation-
FeaturesWith UVLO
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-PMOD-7, Power Module
Size / Dimension0.40" L x 0.54" W x 0.18" H (10.2mm x 13.8mm x 4.6mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Efficiency97%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LMZ14201HTZE/NOPB
Related LinksLMZ14201, LMZ14201HTZE/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LMZ14201HTZE/NOPB Details Description
Related parts for LMZ14201HTZE/NOPB
IC VREF SERIES/SHUNT 10V 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 3POS 600V UL CSA datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
WASHER FLAT M6 PLASTIC datasheet.pdf
FO D-SUB 9-POLE, MALE datasheet.pdf
RES SMD 38.3K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT SKT datasheet.pdf