Texas Instruments LMZ14202HTZX/NOPB
LMZ14202HTZX/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LMZ14202HTZX/NOPB
Brief Description
IC BUCK SYNC ADJ 2A TO-PMOD-7
Datasheet Download
LMZ14202HTZX/NOPB.pdf
Availability of LMZ14202HTZX/NOPB
QUANTITY
LMZ14202HTZX/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LMZ14202HTZX/NOPB
Internal Part NumberEIS-LMZ14202HTZX/NOPB
Design ResourcesLMZ14202H Design with WEBENCH® Power Designer
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
Reference Design LibraryLMZ14202EXTEVAL: 3.3V @ 2A, 6 ~ 42V in
PCN Design/SpecificationDie Coating Material Update 14/Sep/2015
Manufacturer Product PageLMZ14202HTZX/NOPB Specifications
Standard Package500
SeriesSIMPLE SWITCHER®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)6V
Voltage - Input (Max)42V
Voltage - Output 15 ~ 30 V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2A
Package / CaseTO-PMOD-7, Power Module
Size / Dimension0.40" L x 0.54" W x 0.18" H (10.2mm x 13.8mm x 4.6mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Efficiency97%
Power (Watts) - Max60W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LMZ14202HTZX/NOPB
Related LinksLMZ14202, LMZ14202HTZX/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LMZ14202HTZX/NOPB Details Description
Related parts for LMZ14202HTZX/NOPB
SWITCH TOGGLE DP3T 6A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS VERT T/H 15AU datasheet.pdf
RES SMD 8.06 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
Connector Socket 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf