Texas Instruments LMZ23603EVAL/NOPB
LMZ23603EVAL/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LMZ23603EVAL/NOPB
Manufacturer
Product Category
Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
Brief Description
BOARD EVAL PWR MOD LMZ23603
Datasheet Download
LMZ23603EVAL/NOPB.pdf
Availability of LMZ23603EVAL/NOPB
QUANTITY
LMZ23603EVAL/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LMZ23603EVAL/NOPB
Internal Part NumberEIS-LMZ23603EVAL/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSIMPLE SWITCHER Power Modules
Powering FPGAs with SIMPLE SWITCHER® LMZ3 Power Modules
SIMPLE SWITCHER® DC-DC Regulator and Module Portfolio Overview
Video FileWide VIN Power Design with LMZ3 SIMPLE SWITCHER Power Module
SIMPLE SWITCHER® Power Modules with High Power Density
SIMPLE SWITCHER Synchronous Regulator Family Overview
The Most Interesting Engineer in the World
Layout Tips for Radiated EMI Reduction in Your Designs
Thermal Design Made Simple
Loop Compensation Made SIMPLE
WEBENCH PCB Export for Synchronous SIMPLE SWITCHER Devices
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Reference Design LibraryLMZ23603EVAL: 3.3V @ 3A, 6 ~ 36V in
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
SeriesSIMPLE SWITCHER®
Main PurposeDC/DC, Step Down
Outputs and Type1, Non-Isolated
Power - Output-
Voltage - Output3.3V
Current - Output3A
Voltage - Input6 V ~ 36 V
Regulator TopologyBuck
Frequency - Switching812kHz
Board TypeFully Populated
Supplied ContentsBoard
Utilized IC / PartLMZ23603
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LMZ23603EVAL/NOPB
Related LinksLMZ23603, LMZ23603EVAL/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LMZ23603EVAL/NOPB Details Description
Related parts for LMZ23603EVAL/NOPB
RES SMD 62 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC DAC 16BIT MULTIPLY SER 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BOX ALUM GRAY 6.54"L X 6.54"W datasheet.pdf
INPUT MODULE 8 DIGITAL datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 12.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4PIN CRIMP datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
1.25MM M/L 12POS 30AWG 450MM datasheet.pdf