Nichicon LNX2G123MSEJ
LNX2G123MSEJ picture photo
Mfg. Part Number
LNX2G123MSEJ
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 12000UF 20% 400V SCREW
Datasheet Download
LNX2G123MSEJ.pdf
Availability of LNX2G123MSEJ
QUANTITY
LNX2G123MSEJ Order Process
Ship out your order
Specifications of LNX2G123MSEJ
Internal Part NumberEIS-LNX2G123MSEJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNX
PackagingBulk
Capacitance12000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current25.5A
Impedance-
Lead Spacing1.252" (31.80mm)
Size / Dimension3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max)7.598" (193.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LNX2G123MSEJ
Related LinksLNX2G1, LNX2G123MSEJ Datasheet, Nichicon Distributor
LNX2G123MSEJ Details Description
Related parts for LNX2G123MSEJ
IC POT DUAL 200K 256POS 16TSSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 2A DO214AA datasheet.pdf
RES 82.0K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IDC HEADER 0.100 14 POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 6COL WK datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf