Texas Instruments LP2980AIM5X-3.2/NOPB
LP2980AIM5X-3.2/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP2980AIM5X-3.2/NOPB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.2V 50MA SOT23-5
Datasheet Download
LP2980AIM5X-3.2/NOPB.pdf
Availability of LP2980AIM5X-3.2/NOPB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LP2980AIM5X-3.2/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP2980AIM5X-3.2/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP2980AIM5X-3.2/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.2V
Current - Output50mA
Voltage - Dropout (Typical)0.12V @ 50mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)100mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP2980AIM5X-3.2/NOPB
Related LinksLP2980AIM5, LP2980AIM5X-3.2/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP2980AIM5X-3.2/NOPB Details Description
Related parts for LP2980AIM5X-3.2/NOPB
CONN SOCKET PLCC 32POS TIN-LEAD datasheet.pdf
RES SMD 76.8 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
2.54MM KK HDR RA FRICLK 4POS datasheet.pdf
#4 ENGINEERING KIT 2701 datasheet.pdf
SISONIC MINI TOP PORT DIGITAL M datasheet.pdf
CONN HDR 48POS 0.100 SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB datasheet.pdf
500 TB SPRING CLAMP datasheet.pdf
FUSE CERM 63MA 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
1,0UF 450V 8X11,5 datasheet.pdf