Texas Instruments LP2985AIM5X-5.7/NOPB
LP2985AIM5X-5.7/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP2985AIM5X-5.7/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 5.7V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
LP2985AIM5X-5.7/NOPB.pdf
Availability of LP2985AIM5X-5.7/NOPB
QUANTITY
LP2985AIM5X-5.7/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP2985AIM5X-5.7/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP2985AIM5X-5.7/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire Update 12/Aug/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output5.7V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.28V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP2985AIM5X-5.7/NOPB
Related LinksLP2985AIM5, LP2985AIM5X-5.7/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP2985AIM5X-5.7/NOPB Details Description
Related parts for LP2985AIM5X-5.7/NOPB
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 120PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 6.3V X7R 0402 datasheet.pdf
CAP TACTILE SQUARE GREEN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 250V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 31POS SCKT datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE CRIMP 1POS datasheet.pdf
RES 62 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 25POS SMD datasheet.pdf