Texas Instruments LP2985IBPX-2.5
LP2985IBPX-2.5 picture photo
Mfg. Part Number
LP2985IBPX-2.5
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.15A 5USMD
Datasheet Download
LP2985IBPX-2.5.pdf
Availability of LP2985IBPX-2.5
QUANTITY
LP2985IBPX-2.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP2985IBPX-2.5
Internal Part NumberEIS-LP2985IBPX-2.5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.28V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-VFBGA
Supplier Device Package5-uSMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP2985IBPX-2.5
Related LinksLP2985I, LP2985IBPX-2.5 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP2985IBPX-2.5 Details Description
Related parts for LP2985IBPX-2.5
FIXED IND 22NH 300MA 500 MOHM datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 6.4"L X 3.2"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL SC70-5 datasheet.pdf
2MM DIL SMT PP/T&R 900/RL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 1W 15V 67MA OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM T766 datasheet.pdf
BNC ADAPTER datasheet.pdf
CONN RCPT FMALE 5POS SILVER SLDR datasheet.pdf