Texas Instruments LP2992IM5X-2.5/NOPB
LP2992IM5X-2.5/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP2992IM5X-2.5/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.25A SOT23-5
Datasheet Download
LP2992IM5X-2.5/NOPB.pdf
Availability of LP2992IM5X-2.5/NOPB
QUANTITY
LP2992IM5X-2.5/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP2992IM5X-2.5/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP2992IM5X-2.5/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
PCN Design/SpecificationCopper Wire Update 12/Aug/2015
Manufacturer Product PageLP2992IM5X-2.5/NOPB Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output250mA
Voltage - Dropout (Typical)0.45V @ 250mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP2992IM5X-2.5/NOPB
Related LinksLP2992IM5, LP2992IM5X-2.5/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP2992IM5X-2.5/NOPB Details Description
Related parts for LP2992IM5X-2.5/NOPB
CONN RCPT 5POS 26AWG MTA-100 datasheet.pdf
GDT 150V 20% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 46.4KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN SFP+ CAGE 1X4 W/ LIGHTPIPES datasheet.pdf
TVS DIODE 11.1VWM DO204AC datasheet.pdf
IC FPGA 538 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf