Cornell Dubilier Electronics LPW222M2AO45V-W
LPW222M2AO45V-W picture photo
Mfg. Part Number
LPW222M2AO45V-W
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 100V SNAP
Datasheet Download
LPW222M2AO45V-W.pdf
Availability of LPW222M2AO45V-W
QUANTITY
LPW222M2AO45V-W Order Process
Ship out your order
Specifications of LPW222M2AO45V-W
Internal Part NumberEIS-LPW222M2AO45V-W
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)188 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.77A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LPW222M2AO45V-W
Related LinksLPW222M, LPW222M2AO45V-W Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
LPW222M2AO45V-W Details Description
Related parts for LPW222M2AO45V-W
RES SMD 620 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 10% 1611 datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
RES 143 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 165 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.48KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 87V 5W T18 datasheet.pdf