KEMET T495X156K050AHE300
T495X156K050AHE300 picture photo
Mfg. Part Number
T495X156K050AHE300
Brief Description
CAP TANT 15UF 50V 10% 2917
Datasheet Download
T495X156K050AHE300.pdf
Availability of T495X156K050AHE300
QUANTITY
T495X156K050AHE300 Order Process
Ship out your order
Specifications of T495X156K050AHE300
Internal Part NumberEIS-T495X156K050AHE300
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)300 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T495X156K050AHE300
Related LinksT495X156K, T495X156K050AHE300 Datasheet, KEMET Distributor
T495X156K050AHE300 Details Description
Related parts for T495X156K050AHE300
CONN N JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 0.5A SOT54 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SPEAKER 8 OHM .25W 40MM ROUND datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES 8.20 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
ROLL VINYL ESD 2.5'X50' datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
TG2030 SHEET 100X100X3MM datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf