Cornell Dubilier Electronics LPX821M250E7P3
LPX821M250E7P3 picture photo
Mfg. Part Number
LPX821M250E7P3
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
LPX821M250E7P3.pdf
Availability of LPX821M250E7P3
QUANTITY
LPX821M250E7P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LPX821M250E7P3
Internal Part NumberEIS-LPX821M250E7P3
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)243 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LPX821M250E7P3
Related LinksLPX821M, LPX821M250E7P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
LPX821M250E7P3 Details Description
Related parts for LPX821M250E7P3
RES ARRAY 3 RES 47K OHM 6SIP datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 8X1 28DIP datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 24KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 510MA 300 MOHM datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller Backlight 10-uMAX datasheet.pdf
HEATSHRK TUNING POLY WHITE datasheet.pdf
RES SMD 1.13K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf