ST LPY4150AL
LPY4150AL picture photo
Mfg. Part Number
LPY4150AL
Manufacturer
Product Category
Gyroscopes
Brief Description
GYRO 1500DEG/S 0.67MV 28LGA
Datasheet Download
LPY4150AL.pdf
Availability of LPY4150AL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LPY4150AL Order Process
Ship out your order
Specifications of LPY4150AL
Internal Part NumberEIS-LPY4150AL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsLPY4150AL View All Specifications
Product Training ModulesMEMS Gyroscopes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package490
Category Sensors, Transducers
FamilyGyroscopes
Series-
Range °/s±1500°/s
Sensitivity0.67mV/°/s
Typical Bandwidth140Hz
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Current - Supply6.8mA
Output TypeAnalog
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-TFLGA
Supplier Device Package28-LGA (4x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LPY4150AL
Related LinksLPY4, LPY4150AL Datasheet, ST Distributor
LPY4150AL Details Description
Related parts for LPY4150AL
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 16MM datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAMNUT PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.70PF 50V S2H 0201 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 3KV N750 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 6.65M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 1A 120V datasheet.pdf
ACCY MOUNTING BRACKET SILVER datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf