Sharp Microelectronics LQ070Y3DG3A
LQ070Y3DG3A picture photo
Mfg. Part Number
LQ070Y3DG3A
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LCD, OLED, Graphic
Brief Description
LCD TFT 7.0" 800X480 WVGA
Datasheet Download
LQ070Y3DG3A.pdf
Availability of LQ070Y3DG3A
QUANTITY
LQ070Y3DG3A Order Process
Ship out your order
Specifications of LQ070Y3DG3A
Internal Part NumberEIS-LQ070Y3DG3A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPCN-2015-0327-01 27/Mar/2015
Standard Package40
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LCD, OLED, Graphic
Series-
Display TypeTFT - Color
Display ModeTransmissive
Touchscreen-
Diagonal Screen Size7" (177.80mm)
Viewing Area152.40mm W x 91.40mm H
BacklightLED - White
Dot Pixels800 x 480 (WVGA)
InterfaceParallel, 24-Bit (RGB)
Graphics ColorRed, Green, Blue (RGB)
Background Color-
Dot Size-
Dot Pitch0.19mm W x 0.19mm H
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQ070Y3DG3A
Related LinksLQ070, LQ070Y3DG3A Datasheet, Sharp Microelectronics Distributor
LQ070Y3DG3A Details Description
Related parts for LQ070Y3DG3A
FUSE HLDR CART 250V 30A PNL MNT datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 4X10K EE 20-SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 900V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 16-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 150V 0606 datasheet.pdf
IC REG BUCK BST 3.32V 0.2A 8DFN datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 63V AXIAL datasheet.pdf
CHOKE COMM MODE A/VDSL 1500V SMD datasheet.pdf