Murata Electronics North America LQH43PN6R8M26L
LQH43PN6R8M26L picture photo
Mfg. Part Number
LQH43PN6R8M26L
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 1.4A 98 MOHM SMD
Datasheet Download
LQH43PN6R8M26L.pdf
Availability of LQH43PN6R8M26L
QUANTITY
LQH43PN6R8M26L Order Process
Ship out your order
Specifications of LQH43PN6R8M26L
Internal Part NumberEIS-LQH43PN6R8M26L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLQH43P_26
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating1.4A
Current - Saturation1.2A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)117.6 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant30MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Supplier Device Package1812 (4532 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQH43PN6R8M26L
Related LinksLQH43PN, LQH43PN6R8M26L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LQH43PN6R8M26L Details Description
Related parts for LQH43PN6R8M26L
RES SMD 66.5 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFG16A/AF16/AFE16T datasheet.pdf
RES 56 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 430K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS FEMALE CIRCULAR datasheet.pdf
AUTO-MAN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
IE-MINIMC/LFPT, TP-TX/FX-CWDM-SM datasheet.pdf
DIODE MODULE 400A 40V 2TOWER datasheet.pdf