Murata Electronics North America LQP03TN43NH02D
LQP03TN43NH02D picture photo
Mfg. Part Number
LQP03TN43NH02D
Brief Description
FIXED IND 43NH 100MA 3.6 OHM SMD
Datasheet Download
LQP03TN43NH02D.pdf
Availability of LQP03TN43NH02D
QUANTITY
LQP03TN43NH02D Order Process
Ship out your order
Specifications of LQP03TN43NH02D
Internal Part NumberEIS-LQP03TN43NH02D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip RF Inductors
Standard Package1
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLQP03TN_02
PackagingCut Tape (CT)
TypeThin Film
Material - Core-
Inductance43nH
Tolerance±3%
Current Rating100mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)3.6 Ohm Max
Q @ Freq9 @ 300MHz
Frequency - Self Resonant1.3GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test300MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQP03TN43NH02D
Related LinksLQP03TN, LQP03TN43NH02D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LQP03TN43NH02D Details Description
Related parts for LQP03TN43NH02D
RES SMD 3.01 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V TO92-3 datasheet.pdf
TAPE GENERAL MASKING 60MMX55M datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
BOBBIN COIL FORMER RM 8 datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS 3.81MM VERT GN datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf