Nichicon LQS2W331MELC35
LQS2W331MELC35 picture photo
Mfg. Part Number
LQS2W331MELC35
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
LQS2W331MELC35.pdf
Availability of LQS2W331MELC35
QUANTITY
LQS2W331MELC35 Order Process
Ship out your order
Specifications of LQS2W331MELC35
Internal Part NumberEIS-LQS2W331MELC35
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.38A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQS2W331MELC35
Related LinksLQS2W33, LQS2W331MELC35 Datasheet, Nichicon Distributor
LQS2W331MELC35 Details Description
Related parts for LQS2W331MELC35
RES SMD 0.56 OHM 5% 2W J BEND datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE W/SCKT datasheet.pdf
TERM EDGE TWIN LF 20AWG CRIMP datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 800V 1A SC73 datasheet.pdf
PHENOLIC AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 2PIN SLD CUP datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC USB 2.0 SWITCH 10TQFN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 170MA 1.7 OHM SMD datasheet.pdf