Artesyn Embedded Technologies LQS50A48-2V5RAKJ
LQS50A48-2V5RAKJ picture photo
Mfg. Part Number
LQS50A48-2V5RAKJ
Brief Description
DC/DC CONVERTER 2.5V 200W
Datasheet Download
LQS50A48-2V5RAKJ.pdf
Availability of LQS50A48-2V5RAKJ
QUANTITY
LQS50A48-2V5RAKJ Order Process
Ship out your order
Specifications of LQS50A48-2V5RAKJ
Internal Part NumberEIS-LQS50A48-2V5RAKJ
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 12.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
Package / Case8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.30" L x 1.45" W x 0.33" H (58.4mm x 36.8mm x 8.4mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max125W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQS50A48-2V5RAKJ
Related LinksLQS50A48, LQS50A48-2V5RAKJ Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
LQS50A48-2V5RAKJ Details Description
Related parts for LQS50A48-2V5RAKJ
IC REG LDO 2.6V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
BAG NOTEBOOK LEATHER TOP-LOAD datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 05VOUT datasheet.pdf
IC FPGA 250 I/O 484FBGA datasheet.pdf
RES 2.29K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 12K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 137K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
CAP POLYMER 56UF 20% 25V T/H datasheet.pdf