Carling Technologies LRA511-CR-1/012V
LRA511-CR-1/012V picture photo
Mfg. Part Number
LRA511-CR-1/012V
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER SPST 10A 30V
Datasheet Download
LRA511-CR-1/012V.pdf
Availability of LRA511-CR-1/012V
QUANTITY
LRA511-CR-1/012V Order Process
Ship out your order
Specifications of LRA511-CR-1/012V
Internal Part NumberEIS-LRA511-CR-1/012V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRocker Switches
SeriesLRA
PackagingBulk
CircuitSPST
Switch FunctionOn-Off
Current Rating10A (DC)
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeConcave (Curved) - Illuminated
Color - Actuator/CapRed
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, ColorIncandescent, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection-
FeaturesOval Bezel
Panel Cutout DimensionsRectangular - 28.58mm x 13.97mm
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LRA511-CR-1/012V
Related LinksLRA511-C, LRA511-CR-1/012V Datasheet, Carling Technologies Distributor
LRA511-CR-1/012V Details Description
Related parts for LRA511-CR-1/012V
IC REG SWTCHD CAP INV 50MA 8SOIC datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE PERFORM EMI 20A datasheet.pdf
IC FPGA 640 I/O 1148FCBGA datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 29POS 1MM R/A datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
IC REG LDO 1V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 14VC datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 4.5A datasheet.pdf