Linear LT1236CCS8-10#TRPBF
LT1236CCS8-10#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT1236CCS8-10#TRPBF
Brief Description
IC VREF SERIES/SHUNT 10V 8SOIC
Datasheet Download
LT1236CCS8-10#TRPBF.pdf
Availability of LT1236CCS8-10#TRPBF
QUANTITY
LT1236CCS8-10#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1236CCS8-10#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LT1236CCS8-10#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVoltage Reference Basics
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Reference TypeSeries, Shunt, Buried Zener
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)10V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output10mA
Tolerance±0.1%
Temperature Coefficient15ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz6µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz3.5µVrms
Voltage - Input11.5 V ~ 40 V
Current - Supply2mA
Current - Cathode1.7mA
Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1236CCS8-10#TRPBF
Related LinksLT1236CCS, LT1236CCS8-10#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LT1236CCS8-10#TRPBF Details Description
Related parts for LT1236CCS8-10#TRPBF
RES SMD 2.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC POT DGTL DUAL 256-TAP 10-UMAX datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1A DO204AL datasheet.pdf
PUNCH BARREL 714412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 1.74K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS .100" GOLD datasheet.pdf
350 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
ATTENUATOR 2 DB DC 18GHZ datasheet.pdf